Domowy Kościół

Historia

Domowy Kościół w Polsce (DK) jest małżeńsko - rodzinnym ruchem świeckich w Kościele, działającym w ramach Ruchu Światło-Życie, który jest jednym z nurtów posoborowej odnowy Kościoła w Polsce. KD łączy w sobie charyzmaty Ruchu Światło-Życie i międzynarodowego ruchu małżeństw katolickich Equipes Notre-Dame . Założycielem DK jest Sługa Boży ksiądz Franciszek Blachnicki. W rozwoju DK ściśle współpracowała z Założycielem siostra Jadwiga Siudro RSCJ

Duchową kolebką DK jest Krościenko nad Dunajcem, gdzie w 1973 r, odbyła się pierwsza Oaza Rodzin, która zapoczątkowała rozwój ruchu.

Historia Domowego Kościoła Diecezji Łowickiej.

Diecezja Łowicka Powstała 25 marca 1992r . Pierwszy krąg powstał jeszcze przed powołaniem diecezji Łowickiej w 1991 w Kutnie w parafii św. Wawrzyńca. Z tego kręgu wywodzi się pierwsza para diecezjalna ;Krzysztof i Barbara Stasiakowie.
W 1996 Diecezja Łowicka zorganizowała pierwszą oazę 15 dniową pierwszego Stopnia w drugim turnusie w Czerwińsku nad Wisłą. Moderatorem był Ks. Dariusz Łosiak. Parą prowadząca było małżeństwo z Poznania Piotr i Mirka Napierałowie. Z tej oazy nikt nie wszedł do kręgów.
W 1997 odbyła się kolejna oaza rekolekcyjna pierwszego stopnia .Prowadzili ją jak w poprzednio ks. Dariusz Łosiak i Piotr i Mirka Napierałowie. Turnus odbył się w Murzasichlu k/ Zakopanego. Z tych rekolekcji pozostało jedno małżeństwo. W prowadzeniu rekolekcji pomagały nam diecezje ; warszawska poznańska płocka gdańska.
W 1998 tworzą pierwsze kręgi, a na rekolekcje wakacyjne jadą z innymi diecezjami (np. z białostocką).
W 1999 odbywa się kolejny turnus pierwszego stopnia organizowany przez naszą diecezję w Wojtowicach. Prowadzącym jest ks. Dariusz Łosiak, a wszyscy animatorzy z diecezji Łódzkiej. Para prowadząca to Jerzy i Bogumiła Papiernikowie.
W 2000 rekolekcje odbyły się w Słodyczkach.

Początki Domowego Kościoła w Żyrardowie

We wrześniu 1997 roku Ela i Grzegorz Różańscy zgłosili się do ks. Wiesława Frelka z prośbą o pomoc w zawiązaniu kręgów Domowego Kościoła. Ks. Wiesław zaprosił jeszcze inne małżeństwa m.in. Agnieszkę i Romka Łowickich. Zaczęto tworzyć wspólnotę Domowego Kościoła.
W 1998 roku na Oazę Rodzin I st. w Zielonej zorganizowaną przez diecezję płocką wyjechali Agnieszka i Roman Łowiccy a na Oazę Rodzin II st. zorganizowaną przez diecezję białostocką - Ela i Grzegorz Różańscy. W 1999 roku obie pary wyjechały na Oazę Rodzin II st. w Jarosławiu zorganizowaną przez diecezję przemyską. W tym samym roku diecezja łowicka zorganizowała Oazę Rodzin I st. w Wójtowicach. Uczestnikami tych rekolekcji byli Halinka i Janek Osińscy oraz Wanda i Marian Zielonkowie.
Po rekolekcjach zaczęły przychodzić nowe małżeństwa i powstał II krąg, który trwa do dziś.

Copyright 2008-2024 Parafia p.w. Matki Bożej Pocieszenia