Ogłoszenia

03.01.15

Ogłoszenia - 03.01.2016r. II Niedziela Okresu Bożego Narodzenia


1. W dniu dzisiejszym, z racji pierwszej niedzieli miesiąca, po sumie nabożeństwo adoracyjne.

2. Dzisiaj zbiórka do puszek na potrzeby "Caritas" parafialnej.

3. Porządek odwiedzin kolędowych w tym tygodniu będzie następujący:

poniedziałek 04.01.2016r. (od godz. 16.30) - ul. Cieszyńska, ul Jeleniogórska, ul. Krakowska , ul. Letnia , ul. Rolna, ul. Sosnowa, ul. Traugutta , ul. Wesoły Zaułek , ul. Wiosenna , ul. Żniwna ;

wtorek 05.01.2016r. (od godz. 16.30) - ul. Bema, ul. Dolnośląska, ul. Skargi;

czwartek 07.01.2016r. (od godz. 16.30) - ul. Długosza, ul. Kanałowa, ul. Nizinna, ul. E. Plater;

piątek 08.01.2016r. (od godz. 16.30) - ul. Browarna, ul. św. Jana, ul. Mieczysławowska,

ul. Noworadziejowska, ul. Radziejowska (bez bloku 1/5), ul. Reymonta, ul. Wasilewskiego;

sobota 09.01.2016r. (od godz. 10.00) - ul. Jasna, ul. Leszno, ul. Limanowskiego.

Mając na uwadze doświadczenia kolędowe ostatnich ośmiu lat prosimy, aby osoby, które niedawno wprowadziły się do swojego mieszkania - a mają wolę przyjęcia księdza "po kolędzie" - zainteresowały się statusem duszpasterskim domu czy mieszkania, jakie zajmują. Kapłani naszej parafii - jeśli nie zostali zaproszeni z wizytą duszpasterską do jakiegoś domu przez ostatnie trzy lata - nie będą niepokoili mieszkańców i nie będą pukali do drzwi takiego mieszkania. Nie będą również pukać do domów, w których gospodarze odmówili przyjęcia księdza "po kolędzie". Jeśli brak wizyty duszpasterskiej przez ostatnie trzy lata jest tylko przypadkowym zbiegiem okoliczności, lub jeśli nastawienie osób, które odmówiły przyjmowania księdza "po kolędzie" uległo zmianie, należy to zasygnalizować kapłanowi odbywającemu kolędę - w przeciwnym razie domy takie będą figurowały w kartotece parafialnej, jako domy osób niezwiązanych z Kościołem.

4. Informujemy, że na czas "kolędy" uległ zmianie plan Mszy św. w dni powszednie. Rano odprawiamy Eucharystie o godz. 7.00 oraz 7.30; wieczorem tylko Mszę św. o godz. 18.00. Adoracja Najśw. Sakramentu od godz. 15.00 kończy się o godz. 17.45. Podczas wizyty duszpasterskiej nie ma kapłana dyżurującego w konfesjonale. Prosimy uczestników Eucharystii o godz. 18.00, aby korzystali z sakramentu pokuty i pojednania przed Mszą św.

5. W środę przypada liturgiczna uroczystość Objawienia Pańskiego tzw. "Trzech Króli". Porządek Mszy św. w tym dniu jak w każdą niedzielę. Podczas każdej Eucharystii będziemy błogosławili kredę i kadzidło, które przygotuje dla nas służba liturgiczna. Ofiary złożone przy tej okazji przeznaczone będą na jej potrzeby. Taca z uroczystości Objawienia Pańskiego zostanie przekazana na cele misyjne.

6. W tym tygodniu przypada pierwszy czwartek miesiąca stycznia. Z tej racji po Mszy św. o godz. 18.00 wystawienie Najśw. Sakramentu połączone z modlitwami o powołania.

7. Podajemy do wiadomości, że wraz z nowym rokiem uległy zmianie opłaty cmentarne. Podwyżka opłat podyktowana jest lawinowym wzrostem kosztów utrzymania cmentarza. Oto kilka faktów i liczb: Ostatnia podwyżka opłat cmentarnych, do sumy 800,00PLN za miejsce pojedyncze, miała miejsce w roku 2010. Parafia płaciła wówczas za wywóz śmieci miesięczną opłatę w wysokości 3'531,00PLN. Akcja świąteczna, a więc wywóz śmieci w okolicy uroczystości Wszystkich Świętych oraz Dnia Zadusznego, pochłaniała sumę: 28'766,95PLN. Łączny koszt wywozu śmieci w roku 2010 wynosił : 72'374,80PLN. W roku ubiegłym koszta wywózki śmieci przedstawiały się następująco: 125'410.91PLN, w tym za samą akcję świąteczną parafia zapłaciła blisko 40'000,00PLN. Jak widać z podanego zestawienia koszt wywózki śmieci wzrósł w przeciągu pięciu lat o 53'036,11PLN. Procentowo jest to wzrost o 73%. Podwyżka podstawowej opłaty cmentarnej, a więc tzw. dzierżawy miejsca wyniesie 20% i stanowić będzie kwotę 1'000,00PLN za miejsce pojedyncze na dwadzieścia lat. Do opłat cmentarnych za wywóz śmieci należy dodać koszta wycinki drzew, do których zainteresowane osoby nie dokładają się z własnej kieszeni. W przeciągu pięciu ostatnich lat prace takie wygenerowały sumę 100'320,00PLN. Dzięki takim nakładom wycięto 66 drzew i krzewów, a na wielu dokonano zabiegów chirurgicznych, zabezpieczających zabytkowy drzewostan żyrardowskiej metropolii. Do wykazanych powyżej kosztów dochodzą inne - mniejsze - takie, jak: utrzymanie przycmentarnego WC (energia el., wywóz fekaliów, środki czystości, naprawa zdewastowanych wrzutomatów, sprzątanie), konserwacja pomp wodnych, naprawy zdewastowanych części muru, utwardzenie kostką brukową powierzchni ok. 3000 m2... Informując, o tak niepopularnej decyzji, jaką jest podwyżka opłat nie spodziewam się entuzjazmu, ale zrozumienia dla obecnej sytuacji cmentarza parafialnego. Pragnę dodać, że podwyżki będą dotyczyły wszystkich trzech części żyrardowskiej nekropolii i zostały zaakceptowane przez zarządców poszczególnych części żyrardowskiego cmentarza. Te osoby, które podjęły ratalną zapłatę za miejsca na cmentarzu M.B. Pocieszenia przed upływem roku 2015, będą kontynuować ten proces po starych cenach.

8. Za tydzień, w niedzielę, obchodzić będziemy w Kościele święto Chrztu Pańskiego. Porządek Mszy św. jak w każdą niedzielę.

9. Zachęcamy do nabywania i lektury prasy katolickiej oraz kalendarzy diecezjalnych.

 

Copyright 2008-2024 Parafia p.w. Matki Bożej Pocieszenia