Archiwum

13.12.09

List otwarty Komendanta Powiatowej Policji w Żyrardowie


Komenda Powiatowa Policji w   Żyrardowie

LIST OTWARTY

W ostatnim okresie czasu w województwie mazowieckim a także w powiecie żyrardowskim miały miejsce oszustwa dokonywane metodą na tzw. "wnuczka".
W trosce o Państwa bezpieczeństwo chcemy przybliżyć sposób działania sprawców.
Ofiarami najczęściej pozostają osoby w podeszłym wieku i zamieszkujące samotnie. Do losowo wybranych numerów z książki telefonicznej dzwoni młody mężczyzna lub kobieta podając się za członka rodziny: wnuczka, wnuczkę, siostrzeńca lub siostrzenicę. Dzwoniący na początku rozmowy wywiera wpływ psychologiczny na rozmówcę uzyskując w ten sposób informację, co do stanu rodzinnego rozmówcy. Najczęściej rozpoczyna rozmowę od pytania "babcia?, dziadek?", a następnie pokrzywdzeni wymieniają imiona swoich krewnych za których w dalszej rozmowie podają się sprawcy. W momencie gdy już uzyskają zaufanie u pokrzywdzonych proszą o pomoc finansową, pożyczenie kilkudziesięciu tysięcy złotych, gdyż znaleĹşli się w bardzo trudnej sytuacji życiowej. Bardzo często wykorzystują do tego wymyślone informacje o nagłym wypadku drogowym, ciężkiej chorobie, okazjonalnie mogą zakupić działkę, nieruchomość lub otwierają działalność gospodarczą i natychmiast potrzebują większej kwoty pieniędzy.
Osoba podająca się za "wnuka" prosi również o pozostawienie sprawy w tajemnicy i nie informowanie rodziny o nagłym nieraz wstydliwym zdarzeniu. Podczas rozmowy kładzie nacisk na szybką realizację sprawy i natychmiastowe przekazanie pieniędzy. Ufni dziadkowie nie chcą pozostawić wnuka w trudnej sytuacji i najczęściej pomagają przekazując określoną kwotę pieniędzy.
Po pieniądze nie zgłasza się osobiście wnuk lecz inna osoba, obca i nieznana dziadkom.
Dbając o Państwa bezpieczeństwo chcemy Państwa ustrzec przed oszustwami. Prosimy o zachowanie ostrożności w przypadku otrzymania telefonu od osoby podającej się za członka rodziny i proszącej o natychmiastowa^ pomoc finansową.
W przypadku kontaktu telefonicznego z osobą podającą się za członka rodziny i proszącą o pomoc finansową, należy potwierdzić w rodzinie uzyskaną wiadomości. Nie należy zbyt pochopnie przekazywać pieniędzy obcym osobom.
 
       Komendant
           Powiatowej Policji w Żyrardowie
      insp. Mgr Janusz Patury

Copyright 2008-2023 Parafia p.w. Matki Bożej Pocieszenia