Archiwum

13.12.09

List otwarty Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji


List otwarty Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji

Niemalże każdego dnia notujemy na drogach Mazowsza wypadki ze skutkiem śmiertelnym, których ofiarami są piesi i rowerzyści. Stan bezpieczeństwa tej grupy uczestników ruchu drogowego ulega znacznemu pogorszeniu właśnie w okresie jesienno - zimowym. Szybko zmieniające się warunki atmosferyczne oraz wcześniej zapadający zmierzch powodują, że kierowcy trudniej jest dostrzec kontury, pozbawionych elementów odblaskowych, pieszych i rowerzystów. Na pogodę wpływu nie mamy, ale na stan naszego bezpieczeństwa tak. Czy jednak zawsze o tym pamiętamy? Okazuje się, że nie, że często po prostu ignorujemy zasady bezpieczeństwa. Bo czyż nie jest ignorancją poruszanie się nieoświetlonym rowerem w nocy, po drodze pełnej samochodów, albo chodzenie prawą stroną jezdni w ciemnym stroju, który powoduje, że możliwość dostrzeżenia nas przez kierowcę spada praktycznie do zera? Pora abyśmy nareszcie zrozumieli, że korzystanie z elementów odblaskowych przez rowerzystów i pieszych jest równie ważne, jak używanie świateł przez kierowców samochodów.
Policyjne analizy wykazują, że w okresie jesienno-zimowym 90% ofiar śmiertelnych wśród pieszych i ponad 70% wśród rowerzystów jest następstwem wypadków, do których doszło w nocy. Trudno o bardziej dobitne dowody dla znaczenia faktu, że jako piesi i rowerzyści powinniśmy być na drodze lepiej widoczni.
Corocznie mazowieckie statystyki odnotowują ponad tysiąc ofiar wśród pieszych, w tym blisko dwieście osób zabitych. Nasuwa się pytanie: jak wielu spośród nas musi jeszcze przedwcześnie stracić życie zanim do zbiorowej wyobraĹşni trafi przekonanie, że bycie widocznym na drodze jest tak ważne i to przede wszystkim dla nas samych.
Za wypadki zawsze odpowiada człowiek i nader często okazuje się, że jest nim ktoś w wieku średnim i starszy. Nie rozbrykana młodzież, lecz ci, z których młode pokolenie powinno czerpać przykład Warto to dokładnie przemyśleć, a potem szybko wydobyć z szuflad odblaski i lampki, aby obsadzić je w ich właściwej roli - poprawy stanu naszego bezpieczeństwa!
W imieniu własnym, jak i wszystkich policjantów i pracowników Mazowieckiego Garnizonu Policji dziś ponownie apeluję i proszę o większą rozwagę na drogach, o poszanowanie życia, jako największej wartości -daru, który każdy z nas otrzymuje tylko raz.

Mazowiecki
Komendant Wojewódzki Policji
insp. Ryszard Szkotnicki

Copyright 2008-2023 Parafia p.w. Matki Bożej Pocieszenia