"Żyję, bo chcesz, umrę, kiedy każesz, Zbaw mnie, bo możesz. Pragnę abyś był tak uwielbiany jak jesteś wyniszczany". (Bł. Aniela Salawa) |
Ponad 800 lat temu, powstały trzy drogi duchowości franciszkańskiej. Duch Św. Franciszka i św. Klary, a potem św. Antoniego tak działał na wyobraźnię tamtejszego społeczeństwa, że wielu pociągniętych przykładem św. Franciszka i św. Klary zapragnęło ich naśladować. Dołączało do niego coraz więcej braci i sióstr, którzy gotowi byli porzucać nie tylko swoje zajęcie, ale i rodziny. Ale wśród tych tłumów byli też i tacy, którzy chcieli wstąpić na drogę pokuty pozostając jednocześnie w stanie świeckim. Św. Franciszek wychodząc naprzeciw potrzebom Kościoła i ludzi nadał nowej wspólnocie ramy organizacyjne w roku 1221 za sprawą kardynała Hugolina późniejszego papieża. Tak powstała świecka rodzina franciszkańska zwana dzisiaj Franciszkańskim Zakonem Świeckich. Ale do tej rodziny należą i należeli duchowni diecezjalni jak św. Jan Maria Vianney, biskupi i kardynałowie np.: św. Karol Boromeusz, czy Stefan Wyszyński oraz papieże, że wymienimy tylko ostatnich: bł. Pius IX, Leon XIII, św. Pius X, bł. Jan XXIII.
A 130 lat temu z inicjatywy Ojców Franciszkanów z Miedniewic i miejscowego proboszcza powstała wspólnota franciszkańska w Żyrardowie przy kościele św. Karola Boromeusza. Potem po wybudowaniu kościoła Matki Bożej Pocieszenia przeniosła się tam i tak zostało do dzisiaj. W szczytowym okresie do wspólnoty franciszkańskiej w Żyrardowie należało 220 braci i sióstr.
Były przerwy w działaniu w trudnych politycznie czasach, ale obecnie dzięki przychylności ks. Dziekana Adama Bednarczyka i zgodnej decyzji biskupa łowickiego Andrzeja Dziuby i Prowincjała ojca Wiesława Pyzio wznowiła działanie wspólnota franciszkańska w Żyrardowie. Jest nas obecnie 11 osób po profesji (po ślubach wieczystych) i kilku sympatyków.
Opiekę organizacyjną sprawuje ks. Dziekan Adam Bednarczyk, a opiekę duchową sprawują ojcowie franciszkanie z Miedniewic i ks. Tomasz. Nie nosimy mundurków, a na zewnątrz mamy tylko znaczek Tau, poza tym na szyi krzyżyk franciszkański lub medalik Niepokalanej.
Powołanie franciszkanów świeckich wynika z powszechnego powołania do świętości. Bóg wzywa nas do świętości: Świętymi bądźcie jak i ja jestem święty. Jako franciszkanie ślubowaliśmy Zachowywać Ewangelię Pana naszego Jezusa Chrystusa, naśladując, św. Franciszka z Asyżu, dla którego Chrystus był natchnieniem i centrum życia w odniesieniu do Boga i ludzi. Franciszkanie to miłość do wszelkiego stworzenia, a szczególnie do bliźniego, bo miłość to cały dekalog. Główne cele FZŚ, czyli osobiste uświęcenie i apostolat w Kościele, którego elementem jest dawanie świadectwa słowem i przykładem.
Znamy swoje ograniczenia, ale działając wspólnotowo z wiarą i konsekwencją możemy dokonać rzeczy wielkich. Za Św. Franciszkiem z Asyżu, chcemy naśladować Jezusa pokornego i ubogiego, ale bogatego w miłosierdzie, aby nim się dzielić z potrzebującymi, szczególnie odrzuconymi przez społeczeństwo, trędowatymi współczesności.
Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało, zapraszamy, więc do współpracy w różnych formach. Franciszkanie oraz sympatycy św. Antoniego, św. ojca PIO oraz św. Maksymiliana spotykają dwa razy w miesiącu tj.: w 3 (trzecią) sobotę miesiąca na mszy o godz. 7: 30, a po mszy na plebani oraz w 4 (czwartą) niedzielę miesiąca najpierw na plebani o godz. 8, a potem na mszy o godz. 9 w kościele, nie licząc spotkań podczas uroczystości ogólnych i franciszkańskich. Spotkania odbywają się z udziałem ojca Krzysztofa z Miedniewic.
Zapraszamy. Kontakt: tel. 609-046-690 lub 46-855-7321, 511-782-038 i mail to: marian.radzaj@gmail.com.pl
Copyright 2008-2024 Parafia p.w. Matki Bożej Pocieszenia